Jak správně vybrat kosmetiku na opalování
30/06/2023Léto je v plném proudu a většina z nás už se nemohla dočkat, až své tělo oděné jen do plavek vystaví sluníčku. Silné UV paprsky však mohou poškodit naši pokožku, a proto byste určitě neměli zapomínat na opalovací krém. Jak ho správně vybrat?
Není krém jako krém
Kosmetiku na opalování dnes sice seženete v každém supermarketu, ale mnohem vhodnější je trochu zainvestovat a pořídit si přírodní krém s minerálními UV filtry. Ty jsou nejčastěji tvořeny oxidem zinečnatým, nepronikají do pokožky, ale vytváří na ní ochranný štít, které odráží sluneční záření. Přírodní opalovací krémy neobsahují žádné škodlivé chemikálie, nezpůsobují alergické reakce a účinkují ihned po aplikaci. Jejich nevýhodou může být ovšem to, že se některé z nich hůře roztírají, a když to s nimi přeženete, mohou za sebou zanechávat viditelný bílý film.
Jak se liší UVA a UVB záření
Určitě už jste někdy slyšeli o UV záření. Tušili jste ale, že ho existují dva různé typy? Prvním z nich je UVB záření, které proniká pouze do vnějších vrstev pokožky a způsobuje zarudnutí i další projevy spálení. UVA záření oproti tomu proniká do hlubších vrstev pokožky a vede nejen k jejímu předčasnému stárnutí, ale i ke vzniku hyperpigmentace, se kterou už si poradí jedině bělicí krém na pigmentové skvrny. Proto vybírejte takovou kosmetiku na opalování, v níž jsou obsaženy jak UVB, tak UVA filtry.
Který stupeň SPF ochrany zvolit
To, jak vysoké SPF (ochranný faktor) budete potřebovat, se odvíjí od vašeho fototypu. Ten je dán intenzitou pigmentace a vyjadřuje, jak dlouho vydržíte na sluníčku bez použití opalovacího krému, aniž byste se spálili. Zpravidla platí, že čím světlejší pokožku, vlasy a oči máte, tím nižší fototyp jste, tj. rychleji zčervenáte.
Jaký jste fototyp a jak vysoké SPF budete potřebovat?
- Fototyp I – máte velmi světlou pleť, často s pihami, světlé oči a zrzavé vlasy. Snadno se spálíte (už po cca 5 minutách) a nikdy nejste opálení, takže pro vás bude ideální SPF 50.
- Fototyp II – vaše pleť je světlá a citlivá, máte blond/světle hnědé vlasy a světlé oči. Bez použití krému můžete na sluníčku pobývat nějakých 10–20 minut, a proto byste měli volit SPF 20 až 30.
- Fototyp III – patříte-li k tomuto typu, pak vás charakterizuje světle hnědá pleť, hnědé vlasy a hnědé oči. Bez krému se můžete opalovat až 25 minut, takže vám postačí SPF 15.
- Fototyp IV – sem patří zejména jižanské typy se světle hnědou až olivovou pletí, tmavými očima a tmavě hnědými/černými vlasy. Nikdy se nespálí, opalují se hned dohněda a SPF pro ně vhodné je 10.
Správná aplikace krému je základ
Aby byla pokožka opravdu dobře chráněná, je důležité opalovací krémy či mléka nanášet v dostatečné vrstvě a rovnoměrně je rozetřít, a to i na místa jako nos či nárty nohou, která jsou velmi citlivá. Nespoléhejte ale na to, že když se natřete ráno před odchodem z domova, budete chránění po celý den. V případě, že pobýváte na sluníčku po delší dobu, je potřeba ochrannou kosmetiku aplikovat každé dvě hodiny a také po koupání či otření ručníkem.
Náš tip: Aby se vám opalovací krém snadno nanášel, nezapomínejte pravidelně používat peeling. Na obličej je vynikající třeba tenhle od australian bodycare značky Retreatment BOTANICS.
Odchodem z pláže péče nekončí
I když používáte opalovací krém, pobyt na sluníčku dává pokožce zabrat. Proto byste po návratu domů měli použít nějaký přípravek po opalování. Příjemně pokožku zchladí, dodá jí potřebnou hydrataci a podpoří regeneraci kožních buněk. Například Yage kosmetika nabízí hydratační esenci s kyselinou hyaluronovou, která díky vitaminu C a malachitu současně regeneruje pleť poškozenou UV zářením předchází jejímu předčasnému stárnutí.