Vědomý odpočinek aneb umíte opravdu „vypnout“?
18/12/2023Kolem Vánoc je to pro většinu z nás velmi hektické. Ani v této době však nezapomínejte na odpočinek. A nemáme teď na mysli jen tak „hodit nohy na stůl“ s krabicí cukroví a nabraná kila následně vypotit v posilovně. Opravdový, vědomý odpočinek je spíše o nastavení mysli. Poradíme vám, jak se to naučit.
Umět tak vypnout…
„Vědomý odpočinek je důležitý, odpočaté tělo a mysl podávají dobrý výkon, člověk by měl tělo poslouchat.“ řekl Daniel Gamrot. A měl pravdu. Ovšem pro mnohé z nás to nemusí být úplně snadné. Tedy, jsme-li unavení fyzicky, jdeme si prostě o něco dříve lehnout a doufáme, že se ráno probudíme zase svěží. Jenže když jsme unavení psychicky, ať už mentálně, či emocionálně, máme tendenci to přehlížet. A tím si bohužel dláždíme cestu do pekel.
Naučte se vnímat sami sebe
Má to jeden velký benefit – když začnete být sami k sobě vnímaví, snáz pak rozpoznáte, že už je toho na vás moc. A že si potřebujete nějakým způsobem dobít baterky, abyste nemuseli brát z rezerv. Vypněte televizi, rádio i počítač, telefon si dejte do tichého režimu a věnujte se pár minut jen sami sobě. Klidně si stoupněte k oknu a jen tak se dívejte ven. Nebo se pohodlně uvelebte na gauč a vnímejte strukturu zdi za ním. Tohle není lenost, tohle je odpočinek!
Nebaví? Nevadí
Když už jsme u toho vnímání sebe sama, pamatujte, že je důležité najít si takovou formu odpočinku, která vám bude vyhovovat. Že vaše kamarádka každý večer půl hodiny medituje u relaxační hudby, ale vás to nebaví? Najděte si něco jiného. Něco, co by dost možná nebavilo vaši kamarádku, ale pro vás to bude to pravé ořechové. Protože pokud se budete do něčeho nutit, pak si u toho pravděpodobně moc neodpočinete. Takže hledejte, zkoušejte, experimentujte.
Začněte malými krůčky
Čím více času si najdete sami pro sebe, tím lépe. Jestliže ale víte, že si do svého každodenního rozvrhu nezvládnete včlenit pravidelnou „30minutovku“, pak se zbytečně nestresujte. Začněte s 5 minutami každý den. Pořád je to víc než nic. A pokud u toho vydržíte třeba dva tři týdny, ve výsledku toho pro sebe možná uděláte více než za předchozích několik měsíců.
Buďte prostě tady a teď
Co si budeme povídat, většinu času trávíme tím, že v hlavně analyzujeme minulost nebo si vytváříme představy o budoucnosti. A právě tak nám uniká to podstatné: přítomnost. Ve stavu „tady a teď“ se většinou zdá, že je všechno lepší. Každému k tomu samozřejmě pomáhá něco jiného. Někdo se zcela zpřítomní při cvičení jógy, někdo při poslechu hudby a někomu zase vyhovují řízené meditace. Má to však jedno společné, a sice to, že si uvědomíte sami sebe, zklidníte mysl a dostanete se do odpočinkového režimu.
Hlavně nezapomeňte dýchat
Zdá to až hloupě jednoduché, že? Přitom právě něco tak obyčejného, jako je vědomé hluboké dýchání, s sebou přináší spoustu benefitů. Mimo jiné posiluje pocit klidu, snižuje úroveň stresu a pomáhá mírnit úzkosti. A jak na to? Nehledejte v tom žádné složitosti a řiďte se jednoduchým pravidlem: výdech je důležitější než nádech. V praxi to pak znamená, že byste měli vydechovat po delší dobu, než se nadechujete. Takže už žádné výmluvy, že nemáte čas – relaxovat tím, že se soustředíte na svůj dech, zvládnete i během cesty do práce.
A že to nejde hned?
Je zcela přirozené, že nám nejde všechno hned. Každý nový návyk potřebuje čas, abychom si ho pořádně osvojili. Podle odborníků to trvá zhruba 21 dní. Tři týdnu se mohou jevit jako poměrně krátká doba, ale mohou velmi zásadně změnit celý váš život. Zpočátku může být těžké se přinutit, dokonce vám může připadat otravné, že pro sebe „musíte“ něco dělat. Ale jak půjde čas, nový zvyk se pro vás stane naprostou samozřejmostí.