Láska je… chemie
08/02/2024Láska má mnoho podob. Vnímáme citovou vazbu ke svým rodičům, dětem nebo zvířecím mazlíčkům. Největší pozornost ale přitahuje láska partnerská. A není se čemu divit. Každý z nás touží mít tu svou „drahou polovičku“. Zkusme se ale na lásku podívat jako na biochemickou reakci.
Za vším stojí příroda
Teď možná trochu zklameme všechny romantické duše. Prozradíme vám totiž, že láska jako taková není ničím mystickým či nadpřirozeným Ale jde o čistě chemickou reakci, která je podmíněna naší biologií, respektive evolucí. Příroda zkrátka a jednoduše chce, abychom se dále rozmnožovali, takže za pocitem touhy po partnerovi stojí čistě naše sexuální potřeba. A tu v prvotní fázi zamilovanosti podporuje zvýšená hladina testosteronu/estrogenu.
Na počátku je fascinace
Jakmile potkáme osobu, která nás zaujme, hodnotíme nejen její vzhled či hlas, ale vnímáme ji i čichem. Právě proto je dobré během namlouvání používat místo výrazných parfémů jen deodorant,abychom potenciálního partnera nemátli. Pokud mozek vyhodnotí, že by daná osoba mohlo být „tím pravým/tou pravou“, dochází v těle k poměrně složitému chemickému procesu. Z nadledvin se začne vylučovat adrenalin – rozbuší se vám srdce, začnete rychleji dýchat, zčervenají vám tváře apod. a vy máte pocit, jako byste oněměli….
Na obláčku zamilovanosti
Prvotní sympatie, podmíněné sexuální přitažlivostí, se mohou rozvinout v zamilovanost. V této fázi přichází na řadu zejména dopamin – hormon způsobující šťastné pocity, a sice v doprovodu fenylethylaminu, který v těle funguje jako droga. Fenylethylamin se uvolňuje pokaždé, když jsme v kontaktu s milovanou osobou, má na svědomí ony pověstné růžové brýle, ale i to, že jsme plní energie. Není tedy divu, že na něm vzniká „závislost“.
V téhle fázi vztahu se k sobě pravděpodobně ještě nebudete stěhovat. Takže pokud u svého vyvoleného zatím pravidelně přespáváte, určitě se vám vyplatí nosit v kabelce kosmetické pomůcky. Přibalte do ní hlavně cestovní kartáček, odličovací ubrousky nebo malé balení šamponu – zkuste třeba krémový micelární šampon Domus Olea Toscana.
Vznik citového pouta
Po šesti měsících až třech letech se hormonální koktejl začne trochu proměňovat. Opadne prvotní nadšení, tělo postupně přestává produkovat fenyletylamin a dochází k „vystřízlivění“. Jestliže jste si však vytvořili hlubší pouto, vzniká v této fázi pevný, stabilní vztah. Tělo přechází na produkci oxytocinu neboli hormonu věrnosti a důvěry, jehož hladina klesá, když partner není na blízku – právě proto se nám stýská. Oxytocin se naopak vylučuje při milování, vzájemném dotýkání nebo líbání. Proto nepodceňujte péči o rty a pravidelně používejte balzám (např. tenhle od Neve Cosmetics) nebo jelení lůj na rty, ať jsou vaše polibky dokonale hebké.
Láska na celý život
A žili spolu šťastně až do smrti. Touto větou končí většina pohádek. Jak je to ale v realitě? I za tím, zda se svým partnerem zůstanete po zbytek život, stojí chemie. V dlouhodobém vztahu se totiž v těle tvoří především endorfiny, jež mají účinky srovnatelné s opiáty. Čím déle s milovanou osobou jste, tím více těchto hormonů se vyplavuje do krve a vytváří pocity klidu, jistoty a bezpečí.
Svatý Valentýn neboli svátek všech zamilovaných už je za dveřmi. Mrkněte na naši speciální nabídku, v níž najdete spoustu přírodních produktů určených jak k péči o krásu, tak o zdraví. Udělejte své drahé polovičce radost nebo si klidně vyberte i něco sami pro sebe, protože vztah, jaký máme sami k sobě, je neméně důležitý.