Obalové materiály v kosmetice
06/09/2023Že obal prodává, to je starý známý fakt. Pátrali jste ale někdy po tom, z jakého materiálu je vyrobený obal vašeho oblíbeného pleťového krému či séra? V drtivé většině je to stále klasický plast, nicméně přibývá firem, které své výrobky balí do skla, hliníku či „zeleného“ polyethylenu. Jaké mají jednotlivé materiály přednosti? A přináší s sebou i nějaké nevýhody?
Proč na obalu tak záleží
Obal samozřejmě plní ochrannou či manipulační funkci a zároveň má za úkol zaujmout zákazníka, tedy být hezký na pohled. Dále by měl nás měl informovat o značce a jejích hodnotách nebo odlišovat produkt od konkurence (např. použitý materiál, ikonický tvar apod.). V neposlední řadě je třeba pamatovat i na tzv. spotřební funkci, tedy na to, aby se dal výrobek snadno používat. A jak je to s jednotlivými materiály, které se v kosmetice používají? Tomu se podíváme na zoubek v následujících odstavcích.
Plastové kosmetické obaly
Plasty jsou v kosmetice stále nejpoužívanějším obalovým materiálem, a to hned z více důvodů. Mohou mít všelijaké tvary i barvy a zároveň nejsou na pořízení nijak drahé, takže pro výrobce nepředstavují nijak závratnou investici. Jejich předností je také nízká váha a odolnost vůči rozbití. Plasty ale na druhou stranu snadno přijímají pachy, nedají se opakované použít, a i jejich recyklace je značně omezená – narozdíl od takového skla je lze recyklovat pouze několikrát.
„Zelený“ polyethylen
Polyethylen je standardně vyráběn z ropy, nicméně v současné době už ho lze získávat i z obnovitelného organického materiálu – cukrové třtiny, přesněji z odpadu, který vzniká po jejím zpracování při výrobě cukru. „Zelený“ polyethylen je stejně odolný jako konvenční plast a neobsahuje látky jako ftaláty, BHA či GMO. Je nejen 100% recyklovatelný, ale i biologicky rozložitelný a zároveň mnohem šetrnější k životnímu prostředí, jelikož při jeho výrobě dochází k výrazně nižší produkci CO2.
Kompostovatelné obaly
Zajímavou, a především k přírodě šetrnou novinkou jsou kompostovatelné sáčky, které jako vůbec první začala používat značka PROVERB. Podobné obaly se sice používaly již dříve, ale až v PROVERB je vyrobili tak, aby v nich mohly kromě práškových produktů být i sprchové gely či krémy. Tyto sáčky na čistě rostlinné bázi, které lze bez přehánění označit za revoluční, jsou vyrobeny z dřevěné buničiny a můžete je s klidem kompostovat i doma.
Hliníkové tuby a kelímky
Hliník, který nepropouští světlo, má oproti klasickému plastu tu výhodu, že se dá nejen opakovaně používat, ale i bez problémů recyklovat. Je lehčí než sklo, a dokonce i plast, odolný vůči rozbití, nekoroduje (takže je vhodný i pro produkty na vodní bázi) a oproti sklu není na pořízení až tak drahý. Velkou předností hliníkových obalů je také jejich estetičnost – produkty do nich zabalené vypadají opravdu pěkně. Mezi nevýhody hliníkových obalů patří snad jen omezený výběr, co jejich tvarů týče.
Skleněné obaly na kosmetiku
Sklo je co do ekologie materiál číslo jedna – dá se stále dokola recyklovat (rozdíl mezi recyklovaným a nově vyrobeným sklem nepoznáte) i opakovaně plnit, velmi snadno se vyvařuje, a ještě navíc je odolný vůči poškrábání, zažloutnutí či ošoupání ani nepřijímá pachy. A co si budeme povídat, kosmetika do něj balená působí opravdu luxusním dojmem. Sklo má však tu nevýhodu, že je rozbitné, takže to chce opatrnost při manipulaci, váží více než plast nebo hliník, a je-li čiré, tak navíc propouští světlo – toto lze ale snadno vyřešit tím, že výrobce zvolí např. hnědé nebo tmavě modré sklo.
Kosmetika v papíru
Některé produkty, které mají tuhou a koncentrovanou recepturu (např. tuhý šampon, mýdlo, balzám na rty, tuhý deodorant) mohou být baleny do recyklovatelných kartonových obalů. Tyto obaly jsou nejen ohleduplné vůči životnímu prostředí, ale jejich předností je i velmi nízká váha. Bohužel jsou ale pro výrobce poměrně nákladné co do pořizovací ceny a zároveň nejsou zrovna moc odolné, což může být nevýhodou zejména při cestování.