Proč se vyhnout sulfátům
23/08/2024Sulfáty SLS a SLES se v konvenční kosmetice používají asi nejčastěji. Tvoří sice bohatou pěnu, ale ani zdaleka nejsou „svaté“. Proč je lepší se jim v produktech vyhýbat? A jaké jsou jejich šetrné alternativy?
Co jsou to vůbec tenzidy
Nebudeme zabíhat do složitých chemických podrobností, ale vysvětlíme si to co nejjednodušeji. Tenzidy, nebo také detergenty, jsou povrchově aktivní látky, které mohou být vyrobeny jak z přírodních olejů a tuků, tak z ropných surovin. Jejich úkol je pak prostý – rozpouštět a odvádět nejen mastnotu, ale i další nečistoty. Obsahuje je proto nejeden šampon, zubní pasta nebo barevná pěna do koupele, ale i čisticí a prací prostředky.
Problém jménem sulfáty
Ne všechny tenzidy jsou špatné. Ovšem mnohé z nich mohou být nejen složitě odbouratelné, ale i silně dráždivé pro naši pokožku. Z tohoto důvodu jsou velmi nevhodné jak pro děti, tak pro každého s jemnou, citlivou pokožkou. Mezi nejznámější a hojně používané sulfáty patří Sodium lauryl sulfate (SLS) a Sodium laureth sulfate (SLES). Problematický je také Sodium coco sulfate, který sice pochází z kokosového oleje, ale vyrábí se stejnou cestou jako SLS a SLES.
Sulfáty sice vytvářejí líbivou bohatou pěnu, ale současně pokožku nadměrně odmašťují a narušují její přirozený hydolipidový film. Mezi jejich další negativní účinky patří to, že:
- hodně vysušují pokožku (připravují ji o hydrataci)
- mohou způsobovat vznik šupinek, potažmo lupů
- dráždí pokožku, což může vést ke svědění apod.
- jsou velmi nevhodné pro citlivou pokožku
- u někoho způsobují/zhoršují alergie či ekzémy
- vysušují vlasy a mohou oslabovat jejich kořínky
- zejména SLS může způsobit ucpávání pórů
- v zubních pastách často způsobují afty
- když se dostanou do očí, tak je dráždí
Čím nahradit běžný sprchový gel
Pokud se chcete sulfátům úplně vyhnout, volte místo klasického sprchového gelu třeba přírodní mýdlo z kokosového oleje. Výborné je dále tekuté Tělové mýdlo Proverb, které je nejen velmi šetrné, ale zároveň hydratuje pokožku a zanechává ji jemnou a pružnou. A skvělým produktem, který vám poslouží také jako pěna na holení pro ženy i pro muže, je Sametová tělová pěna Maremma Officinalis. Má texturu lehkou jako obláček, šetrně čistí i tu nejjemnější pokožku, již zklidňuje, zvláčňuje a regeneruje.
Až si budete kupovat nový sprchový gel (nebo i vlasový šampon), vyplatí se hlídat si složení. Spousta produktů, které se tváří jako přírodní, totiž dost často obsahuje například zmíněný Sodicum coco sulfate. Mezi šetrné alternativy sulfátů mimo jiné patří:
- Cocamidopropyl Betaine
- Sodium Lauryl Sulfoacetate
- Sodium Cocoyl Isethionate
- Disodium Cocoyl Glutamate
- Decyl Glucoside
Chce to i bezsulfátový šampon
Šampony plné sulfátů vysušují pokožku hlavy a mohou vést nejen ke vzniku lupů, ale i zvýšenému vypadávání vlasů. Volte proto přírodní alternativy s šetrnými tenzidy. Přímo pro citlivou pokožku je určený micelární šampon DomusOlea Toscana. Hodí se pro časté mytí, vlasy čistí velmi jemně, ale účinně a současně je vyživuje. A jestli hledáte hair volume šampon, zkuste tenhle Hydra Style od téže značky. Okouzlí vás svěží vůní tropického ovoce, vlasy celkově posílí a dodá jim přirozený objem.
A co třeba zubní pasta?
Zubní pasty plné sulfátů mohou nejen vysušovat sliznici úst, ale u citlivějších jedinců také způsobovat afty. Najít vyhovující přírodní alternativu může být trochu oříšek, protože spousta z nich málo pění. Nijak jim to však neubírá na účinnosti, takže je to spíše jen o zvyku. Někdo místo pasty dokonce používá jen obyčejný kokosový olej. Ten díky látkám, jako je kyselina laurová, potlačuje růst bakterií v ústní dutině. Je nám ovšem jasné, že třeba vaše ratolesti tato alternativa asi příliš nenadchne – pro ně je vhodná spíše bio zubní pasta pro děti.