7 produktů, které by neměly chybět žádné nastávající mamince
22/05/2023Během těhotenství s nadšením pořizujeme výbavičku pro miminko a na sebe dost často zapomínáme. Naše tělo přitom v tomto období prochází bouřlivými změnami, takže bychom mu každý den měly dopřát alespoň pár minut času. A jaké produkty k tomuto hýčkání můžete použít?
Pěsticí olej nejen na bříško
V období těhotenství, kdy jsme my ženy mimořádně citlivé, je víc než kdy jindy vhodné používat čistě přírodní kosmetiku bez obsahu parabenů, silikonů či umělých aromat. Konkrétně o pokožku na bříšku (ale i prsou nebo stehnech) byste pak měla pečovat na denní bázi, a to cca od konce prvního trimestru. Prochází opravdu velkými změnami, a proto si pořiďte pěsticí olej či krém na strie pro těhotné. Obsahují například bambucké máslo, jojobový či mandlový olej lisovaný za studena, které udržují pokožku pružnou a chrání ji jak před vysušením, tak vznikem strií.
Náš tip: Skvělé je například tohle multifunkční máslo od Maremma Officinalis s vůní vanilky a mandarinky, které navíc můžete používat i na pleť a vlasy.
Krém na křečové žíly
Křečové žíly potrápí nejednu nastávající maminku. Nejčastěji se objevují v posledním trimestru, kdy žíly nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou směrem k srdci, a způsobují mimo jiné pocit tíhy v končetinách. Vlivem progesteronu se navíc může zhoršit pružnost žilních chlopní, a nepříjemnosti jsou rázem na světe. V tomto případě můžete vyzkoušet desetiminutovou sprchu, při níž na nohy střídavě pouštíte studenou a teplou vodu. Vhodné jsou ale i krémy či gely, které zlepšují zpevňují cévy a zlepšují jejich fungování.
Pro pečlivou intimní hygienu
Péči o citlivé partie věnujte nyní ještě větší pozornost než obvykle. Během těhotenství totiž může dojít ke vzniku kvasinkové infekce, která se kromě výtoku projevuje i svěděním či pálením. Intimní oblast tedy každý den myjte vlažnou vodou (maximálně dvakrát denně) a vždy pečlivě osušte. Přidat můžete také intimní gel, jež díky medu či propolisu regeneruje, zklidňuje a chrání citlivou pokožku, a při cestování sáhnout po vlhčených ubrouscích.
Kvalitní balzám na rty
Popraskané rty v těhotenství mívá velká část žen. Většinou je to dáno nedostatečnou hydratací, protože právě vlhkost je důležitá pro to, aby rty byly pružné, vláčné a hebké. Kromě medové masky, která funguje jako taková SOS péče, nezapomínejte na jednoduché pravidlo: mazat, mazat, mazat. Mějte stále po ruce kvalitní balzám, který rty vyživí, uzamkne v nich hydrataci a zanechá je nádherně jemné.
Krém na opruzeniny
Že se opruzeniny týkají jenom malých miminek a oblasti pod plenkami? Velký omyl… Zejména během teplých dnů jimi mohou trpět i nastávající maminky, kterým se objevují v tříslech, v podpaží nebo pod prsy. Úplně stačí, aby se pokožka trochu zpotila, následně se třela o oblečení, a ejhle, opruzeniny jsou na světe. Co v takovém případě dělat? Pokožku co nejdříve omyjte, osušte a ošetřete zinkovým krémem či měsíčkovou mastí.
Éterické oleje v těhotenství
Mohou se v těhotenství používat éterické neboli esenciální oleje? Ano, ale opatrně. Mnohé z nich (a že jich není málo) totiž nejsou pro ženy v očekávání vůbec vhodné. V prvním trimestru však můžete sáhnout třeba po mátě citronové, která zklidní podrážděný žaludek. Bergamot a geránium jsou zase vhodné na pocit slabosti. Ve druhém a třetím trimestru lze pak využít například majoránku a levanduli, které se doporučují při předčasném tvrdnutí bříška.
Co použít na masáž hráze
Skvělou možností, jak snížit pravděpodobnost nástřihu u porodu, je masáž hráze – pokožka díky ní bude maximálně pružná, a navíc i lépe prokrvená. S masáží se doporučuje začít od 34. týdne těhotenství a provádět ji můžete buď sama, nebo s partnerem. Postačí vám k tomu 5–10 minut času alespoň třikrát do týdne spolu s kvalitním rostlinným olejem (například tím z pšeničných klíčků), který zjemní pokožku v oblasti hráze, a především zlepší její pružnost.