Jak na pigmentové skvrny
14/02/2024Drobné flíčky, které mají tmavší odstín než pleť, jsou velmi častým kosmetickým problémem. Objevovat se mohou kdekoliv po těle, ale nejvíce nás většinou trápí ty, které se vyskytují na obličeji. Jak vlastně vznikají? A pomůže vám na ně i něco jiného než bělicí krém na pigmentové skvrny?
Proč vůbec vzniká hyperpigmentace
Pigmentové skvrny trápí častěji ženy než muže. Vznikají v důsledku hyperpigmentace, tedy zvýšené produkce kožního barviva neboli melaninu. Zabarvené přitom mohou být různě – od světle hnědé až po černou. A jaké jsou důvody toho, že se v pokožce tvoří více pigmentu? Příčin může být celá řada, ale nejčastěji je to expozice slunečnímu záření, hormonální vlivy, jako je třeba těhotenství, nebo genetická predispozice.
Jaké jsou druhy pigmentových skvrn
Tmavé klíčky se rády objevují především na obličeji, v dekoltu nebo na hřbetech rukou. Od mateřských znamének je poznáte podle toho, že nevystupují nad povrch pokožky a mají jasně ohraničené okraje. A jaké jsou nejznámější druhy hyperpigmentace?
- pihy – tyhle drobné skvrny bývají dědičné, ale jejich výskyt se může zvýšit, pokud se člověk vystavuje slunci bez použití krému s SPF
- sluneční skvrny – jak je patrné již ze samotného názvu, tyto flíčky vznikají jako následek slunění
- stařecké nebo také jaterní skvrny – objevují se s věkem, a to nejčastěji na tváři nebo na hřbetech rukou
- pozánětlivá hyperpigmetace – vzniká na pokožce jako důsledek akné, pooperačních jizev nebo třeba popálenin
- melasma – jedná se o symetrickou pigmentaci, nejčastěji na obličeji, za jejímž vznikem stojí hormonální změny nebo užívání hormonální substituce
Základem je každodenní beauty rutina
Ještě předtím, než se vrhnete na ošetření hyperpigmentace, nezapomeňte pleť pečlivě vyčistit a celkově opečovat. Prvním krokem je jako vždy odlíčení, ať už pomocí mléka, nebo třeba čisticího gelu. Poté pleť dočistěte pomocí tonika, které zároveň podpoří vstřebávání aktivních látek z dalších produktů. A teď už můžete nanést krém či sérum určené na pigmentové skvrny na tváři i jinde po těle.
Pomohou hlavně speciální produkty
V boji proti pigmentovým skvrnám se používají aktivní látky jako kyselina azelaová, vitamin C, retinol nebo thiamidol, ale i různé extrakty z rostlin. Během intenzivní kúry používejte produkty s obsahem těchto látek na denní bázi, a sice po dobu 3 měsíců. Vyzkoušejte například koncentrát pro zářivý vzhled pleti od Retreatment Botanics. Funguje na podobné bázi jako AHA cleanser, urychluje obnovu kožních buněk a viditelně redukuje tmavé skvrny.
Od téže značky pak výborně funguje i Kakadu rozjasňující sérum, jenž obsahuje vitamin C. Používá se ráno a večer jako první krok po čištění a před aplikací dalších produktů se nechává působit 1–2 minuty. Jeho vstřebávání navíc podpoří guasha, která už sama o sobě pomáhá bojovat proti různým pleťovým neduhům. A do třetice všeho dobrého tady máme Anti-age sérum pro rozjasnění pigmentové pleti od Domus Olea Toscana. Kombinuje specifické fytokomplexy a čisté molekuly, o nichž je známo, že společnými silami bojují proti zabarvení pleti.
Moringový olej na pigmentové skvrny
Za studena lisované rostlinné oleje nabízí pleti celou řadu benefitů. Konkrétně moringový olej pomáhá mírnit pigmentové skvrny, zklidňovat podrážděnou pleť nebo redukovat výskyt akné. Spolu s vitaminem C, který je taktéž výborným bojovníkem proti hyperpigmentaci, ho kombinuje Ultra rozjasňující olejové sérum Yage Lumen Magic. Sérum stačí aplikovat na vyčištěnou pleť a jemnými krouživými pohyby vmasírovat.
Jak hyperpigmentaci předcházet
Chcete-li snížit riziko toho, že se na vaší pokožce tmavé flíčky vůbec objeví, stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. V prvně řadě důsledně používejte krémy s SPF proti UVB i UVA záření, případně se během pobytu na slunce chraňte vhodným oděvem, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Vyhýbejte se soláriím a dbejte na pestrý, vyvážený jídelníček, abyste svému tělu zajistili dostatek vitaminů a antioxidantů, které podporují zdraví pokožky.