jak pečovat o suchou pokožku hlavy

Jak pečovat o suchou, šupinatou pokožku hlavy

13/03/2024 Off Od admin

Péči o vlasovou pokožku rozhodně nepodceňuje. Pouze v případě, že je zdravá, mohou z ní vyrůstat zdravé, silné vlasy. Základem by měl být kvalitní, ideálně bezsulfátový šampon. A na co dalšího se ještě zaměřit, aby byla pokožka hlavy v dobré kondici?

Proč pokožka svědí a pne

Je to vcelku prosté. Jakmile se naruší přirozená produkce mazu a optimální hydratace, pokožka se stává suchou. Což kromě jejího olupování poznáte i podle začervenání nebo pocitů svědění, štípání apod. Vliv na to mohou mít nejen vnitřní, ale i různé vnější faktory. Z vnitřních faktorů, jež se na vysušení pokožky podílejí, můžeme jmenovat třeba alergie, stres či přirozené stárnutí. K těm vnějším, které mohou stát za vysušením vlasové pokožky, zase patří fénování horkým vzduchem, barva na vlasy nebo výkyvy venkovní teploty.

Pozor na sulfáty či alkohol

Pokožce hlavy nedělají dobře zbytky stylingových produktů, proto je každý večer nezapomeňte důkladně vykartáčovat. Hlídejte si ale i složení veškeré vlasové kosmetiky, kterou používáte. Některé složky, které obsahují jak drogérkové, tak profesionální šampony na vlasy – například alkohol či sulfáty (SLS, SLES, SCS) – totiž pokožku sice zbavují mazu, ale současně ji dráždí a vysušují. Sázkou na jistotu je přírodní kosmetika, která místo běžně používaných sulfátů obsahuje šetrné tenzidy jako Sodium Lauroyl Glutamate nebo Cocamidopropyl Betaine.

Základem je správné mytí

Suchá, podrážděná pokožka potřebuje vyčistit, zklidnit a celkově posílit. Zvolte jemný šampon, který podporuje regeneraci kožních buněk. Vlasy neoplachujte horkou, ale teplou vodou, v ideálním případě je nechte proschnout volně na vzduchu a snažte se je mýt maximálně ob den. Klasický pánský šampon proti lupům však nemusí být tím nejlepším řešením – dost často pokožku hlavy odmašťuje, čím ji zanechává ještě sušší. Skvělý je naopak šampon s aloe vera, panthenolem či glycerinem, což jsou aktivní látky, které v pokožce zadržují vlhkost.

Vyzkoušejte třeba micelární šampon DomusOlea Toscana, které je speciálně určený na šupinatou pokožku hlavy. Hydratuje ji, zklidňuje a navrací do rovnováhy díky exkluzivním fytokomplexům z listů olivovníku či rýžovým proteinům. Výborný je ale i hydratační a ochranný šampon od značky Apinfiore. Má mimořádně šetrnou recepturu vhodnou i pro děti a o vlasovou pokožku pečuje díky přítomnosti medu a heřmánku, které mu zároveň dodávají příjemnou vůni.

Pořádná dávka hydratace

Za suchou pokožkou velmi často stojí nedostatečná hydratace. A nemluvíme teď jen o pitném režimu. Vyzkoušejte různé pečující kúry, které jsou vhodné pro každodenní použití a dodávají pokožce vlhkost. Například balzamická emulze od Apinfiore obsahuje glycerinové výtažky z rozmarýnu či pylu, které pokožku zároveň regenerují. Dobrou službu vám ale udělá i vyživující sérum na šupinatou pokožku hlavy DomusOlea Toscana s hydratačními molekulami. Poskytuje okamžitou úlevu od svědění i dalších projevů podráždění a navrací pokožce přirozenou rovnováhu.

Pomohou i babské rady

Velmi rychle dokáže pokožku hlavy zklidnit obyčejný jablečný ocet. Jednu až dvě polévkové lžíce přidejte do hrnku vlažné vody a tu následně použijte jako závěrečný oplach pokožky po použití šamponu. Kromě octa se našim babičkám osvědčil i hustý bílý jogurt. Po umytí ho vmasírujte do umyté pokožky, nechte 45 minut působit a poté pečlivě vymyjte vlažnou vodou. A do třetice všeho dobrého tu máme olejovou masáž, k níž je vhodný mandlový, olivový či kokosový olej. V malém množství ho vmasíruje do pokožky hlavy, zabalte do fólie a nechte působit po dobu 30 minut. Poté vlasy důkladně umyjte šamponem, aby nezůstaly mastné.