jak podpořit imunitu na podzim

Jak na podzim podpořit imunitu

07/11/2023 Off Od admin

Chcete-li se přes zimu vyhnout rýmám, kašli nebo chřipce, začněte už teď na podzim posilovat svoji imunitu. Pokud budete mít tuhý kořínek, bacily a viry nebudou mít šanci.

Dbejte na pravidelný pohyb

S příchodem podzimu míváme tendenci zlenivět. Přitom právě pohybové aktivity jsou cestou k tomu, jak si posílit nejen svaly, ale také imunitu. Podporují činnost oběhového systému včetně bílých krvinek, které jsou pro naši obranyschopnost zcela klíčové. Vyberte si ale takový sport, který je pro vás dlouhodobě udržitelný a který vás bude bavit i během chladných dnů. Místo zvedání činek v posilovně se můžete přihlásit na lekce jógy nebo třeba chodit denně na půlhodinovou procházku.

Jezte dostatek vitamínů

Vyvážený jídelníček je důležitý po celý rok, ale teď na podzim a v zimě byste v něm měli být ještě důslednější. Dbejte na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, ale dávejte přednost jejich tepelné úpravě. Ovoce jako jablka či švestky si můžete rozvařit, zeleninu zase upéct nebo narychlo orestovat. Skvělé jsou také poctivé domácí vývary a zapomínat byste neměli ani na příjem probiotik a prebiotik – k jejich výtečným zdrojům patří například kysané zelí, kvašená zelenina, kimči nebo zakysané mléčné výrobky.

Sáhněte po doplňcích stravy

Jedním z nejlepších prostředků pro posílení imunity je vitamin C, na který jsou bohaté tyto kapsle od Apinfiore. Obsahují kombinaci výtažků ze šípků a aceroly, jež jsou přirozeným zdrojem kyseliny askorbové, ale i flavonoidů, tříslovin či karotenoidů. Během zimy by vám doma neměl chybět ani olej z tresčích jater. Je bohatý na vitaminy E, A a D i omega-3 mastné kyseliny. Zejména vitamin D je nedocenitelný při posilování imunitního systému.

Vyzkoušejte také propolis

Co na chrapot při nachlazení? Vyzkoušejte propolisový sprej obohacený o výtažek z echinacey. Vytváří na sliznici ochranný štít, čímž ulevuje od suchosti nebo škrábání v krku, a působí rovněž proti zánětům, bakteriím či virům. Využít ho však můžete i preventivně v období chřipek, podobně jako propolisové tablety. Ty jsou vyrobené pouze z přírodních složek a vhodné už pro děti od 3 let.

Pijte bylinkové čaje

Příjemnou cestou, jak pečovat o svůj imunitní systém, jsou bylinkové čaje. Vychutnejte si třeba tento se zázvorem a citronem. Právě zázvor podporuje nejen trávení, ale i činnost imunitního systému a má současně má příznivý vliv na funkce dýchacího ústrojí. Skvěle chutná také bylinný čaj z kurkumy a černého bezu, v němž najdete i šípek a skořici. Černý bez se řadí mezi antioxidanty, podporuje přirozenou obranyschopnost a spolu se šípkem pozitivně ovlivňuje činnost dýchacího systému.

Provoňte si domov

Vhodně vybrané éterické oleje povzbudí nejen ducha, ale i tělo a zároveň podpoří vaši imunitu nebo činnost dýchacího ústrojí. Vyzkoušet můžete například rozmarýn, mátu peprnou, šalvěj muškátovou nebo tymián. Nakapejte si je do aromalampy či difuzéru, přidejte je do koupele nebo jimi ovoňte masážní olej. U čeho je však potřeba dávat pozor, jsou éterické oleje v těhotenství – ne všechny jsou pro nastávající maminky vhodné.

Naložte se do vany se solí

Přišli jste po náročném dni večer domů a máte pocit, že na vás něco leze? Pak vám přijde vhod koupelová sůl Yage, kterou stačí nasypat do vany plné horké vody. Kombinuje sůl z Mrtvého moře spolu s himalájskou a epsomskou a je obohacena o vzácný turmalín či francouzský jíl, které vyplavuje toxiny z těla. Slaná koupel příjemně prokrví celý váš organismus a doplní do něj minerály, které jsou nezbytné pro imunitní systém.