(Mikro)plasty – nejen kosmetický problém
09/01/2024Oceány a moře zabírají více než 70 % povrchu Země, jsou domovem pro mnoho zvířat a zdrojem obživy pro spoustu lidí. Podle prováděných studií v nich však dnes kromě ryb plave i více než 150 milionů tun plastů. Jaké to má důsledky? A co lze dělat pro to, aby se situace zlepšila?
Plast, problematický odpad č. 1
Ještě nedávno se tvrdilo, že se každý rok dostane do oceánů minimálně 8 milionů tun odpadu. Studie poslední doby však ukazují, že toto množství může být reálně mnohem vyšší a dosahovat až 14 milionů tun ročně. Což je množství, které odpovídá 200 miliardám plastových lahví. Plast přitom není jen estetickým problémem – má na svědomí nespočet ptáků, savců i ryb. Podle některých odhadů hrozí, že pokud jako lidé nezměníme své chování, bude v oceánech do roku 2050 plavat více plastů než ryb.
Kde se ty plasty v mořích berou
Samozřejmě, plastový odpad se do moří může dostat během přírodní katastrofy – to je ta „lepší“ varianta. Převážnou většinu ale máme na svědomí my lidé, respektive naše činnost na pevnině. Přeborníky v této oblasti jsou asijské země, v popředí s Čínou. Studie ukazují, že recyklací projde pouze 9 % všech vyprodukovaných plastů. Dalších 12 % se spálí a zbylých 79 % končí… ano, bohužel v oceánech.
Jaký odpad můžete v moři nejčastěji najít:
- kuličky z tuby na roll-on deodorant
- plastové lahve, brčka
- jednorázové nákupní tašky
- dámské hygienické potřeby
- nedopalky cigaret, zapalovače
Jak snížit množství plastů
Čištění moří ani recyklace nejsou dlouhodobým řešením. Naopak je potřeba řešit problém od samotného počátku, tj. najít náhradu za plasty na jedno použití. Evropská unie na to jde například úplným zákazem jednorázových plastů, u nichž je dostupná ekologičtější varianta. Jedná se o plastové příbory, talíře či brčka, ale třeba i kosmetické vatové tyčinky. V České republice se zase po vzoru dalších států Evropy plánuje zavedení zpětného odběru PET lahví.
Na poli kosmetiky je velkým bojovníkem za čisté oceány například značka PROVERB. Nejenže vyrábí čisté produkty plné organických surovin, ale zároveň je vystavěna na konceptu zero waste. Nabízí doplňovatelné deodoranty, tělová mýdla, ale třeba i superfood pleťový olej. Poměrně nedávno, od doby, co jsou na trhu, navíc překlenuli překrásných 50 000 ušetřených plastových obalů.
Zdánlivě neviditelné mikroplasty
Moře a oceány však nejvíce zahlcují plasty, které pouhým okem nejsou vidět. Takzvané mikroplasty. Jedná se o malé částečky s průměrem do 5 milimetrů, které se velmi snadno dostanou i do pitné vody. Ptáte se jak? Stačí vyprat například fleecovou mikinu. Nebo třeba použít tělový peeling barevných abrazivních částic. Spolu se zbytky pracího prostředku či sprchového gelu tak odejdou za vaší koupelny i malinkaté kousíčky plastu, které čističky odpadních vod bohužel nedokážou zachytit. Alespoň zatím.
Věděli jste, že: Každý člověk, i když se snaží mít eko domácnost, během jednoho roku nevědomky zkonzumuje až 50 000 mikroplastových částeček?
Mikroplasty a jejich původ
Mikroplasty mohou vznikat dvěma cestami. První z nich je postupný mechanický rozpad větších kusů plastů neboli fragmentace (sekundární mikropasty). Druhou možností je jejich cílené vyrábění, které se týká i kosmetického průmyslu (primární mikroplasty). Ve kterých produktech se s mikroplasty můžete sekat? Kromě zubních past jsou to i všelijaké čisticí produkty, peelingy nebo odličovací ubrousky a výjimkou není ani dekorativní kosmetika – třpytivé oční stíny, řasenka prodlužující řasy apod. Často však nemusí být na první pohled vidět a odhalíte je až ve složení podle názvů jako polyethylen, polypropylen apod.
Náhrada za kosmetické mikroplasty
Co se kosmetiky týče, tam je nejsnazším řešením nekupovat produkty obsahující primární mikroplasty. Tedy konvenční oční stíny, sprchové gely s třpytivými částečkami apod. Když nebude poptávka zákazníků, nebude ani nabídka výrobců. Peelingové perličky hravě nahradí třeba biologicky odbouratelný prach z meruňkových jader či perlit. Případně se dá rovnou používat konjaková houba na čištění pleti. Místo flitrů v očních stínech nebo lescích na rty zase posluží různé odstíny micy. Příkladem jsou minerální oční stíny nebo třpytivé lesky na rty od Neve Cosmetics. Cesta se vždy najde. Stačí jen chtít.