Suchá vs. dehydratovaná pleť
08/11/2024Je to vcelku prosté. Zatímco dehydratovaná pleť postrádá vlhkost, té suché zase chybí dostatek přirozeného mazu. Jak poznat, co zrovna vaše pleť potřebuje, a jak o ni následně pečovat?
Co vaší pleti chybí?
Lidé si často myslí, že mají suchou pleť, avšak ve skutečnosti to tak vůbec být nemusí. Když se řekne „suchá pleť“ mluvíme o dlouhodobém (celoživotním) stavu pleti, který bývá daný geneticky. Tento typ pleti je vlastně protipólem pleti mastné, tj. neprodukuje dostatek mazu. Dehydratace je naopak krátkodobý stav, kdy pleť bojuje s nedostatkem hydratace. Může se tedy týkat jak pleti suché, tak mastné a dá se velmi snadno ovlivnit vhodnou péčí. Častou příčinou dehydratace jsou změny počasí, hormonální vlivy či klimatizované prostory.
Suchou a dehydratovanou pleť provází jeden stejný rys, a tím je suchost. V čem se od sebe ale tyto dva stavy nezaměnitelně liší?
Suchá pleť:
- provází vás po celý život
- postrádá přirozený maz
- je hrubá na dotek, může šupinatět
- bývá náchylnější k tvorbě vrásek
- snadno se podráždí nebo zarudne
- bývá spojena i se suchou pokožku těla
Dehydratovaná pleť:
- vyskytuje se pouze krátkodobě
- nemá dostatek vody (vlhkosti)
- vypadá celkově mdle a unaveně
- někdy se zároveň nadměrně mastí
- může se objevit u jakékoliv typu pleti
Nepodceňujte čištění
Než se vrhnete na jakoukoliv další péči, musí být pleť pečlivě odlíčená, vyčištěná a zbavená odumřelých kožních buněk. Konjac houbička či klasické odličovací ubrousky by ji ale mohly zbytečně podráždit, takže volte raději jemný čisticí olej nebo mycí gel. Úžasný je například Čisticí pleťový olej Vemel, v jehož složení se kromě extraktů z malin a plodů šípku nachází také hroznový a kaméliový olej. Účinně odstraňuje i voděodolný make-up a zbytky SPF, zklidňuje pleť a zanechává ji nejen perfektně čistou, ale i hladkou a svěží. Je vhodný i pro velmi citlivou a ekzematickou pleť, ostatně jako všechny produkty od značky Vemel.
Tip: Zkuste jako druhý krok použít Pleťové sérum Vemel, které chrání pleť před volnými radikály, ale i modrým světlem, stimuluje produkci kolagenu a uzamyká v pleti vlhkost.
Co potřebuje suchá pleť
Suché pleti chybí přirozený maz. Proto jsou pro ni skvělé hutnější krémy/balzámy, ale i různá rostlinná másla a oleje, které jí dodají potřebné lipidy. Takové bambucké máslo nerafinované má ovšem dost specifickou vůni, proto je lepší volit dezodorované (zbavené aromatu). Obsahuje ho třeba Multifunkční balzám Vemel, a sice v kombinaci s heřmánkem, měsíčkem nebo zklidňujícím extraktem z arktického ovsa. Je výborný jako noční intenzivní péče, vyživuje i extrémně suchou pleť, regeneruje ji a zanechává ji jemnou.
Pro suchou pleť se dále hodí i jojobový, mandlový či moringový olej. První zmíněný najdete v příjemně voňavém Nektaru z měsíčku lékařského od téže značky. Konkrétně v kombinaci s výtažkem z měsíčku či organickým olejem z brusinkových semínek. Díky tomuto složení zmírňuje suchost, udržuje pleť zvlhčenou a navrací jí přirozenou pružnost bez rizika podráždění.
Jak si poradit s dehydratací
Dehydratovaná pleť zase potřebuje dodat zejména vlhkost. A to jak ve formě dostatečného pitného režimu, tak v podání hydratační kosmetiky. Volbu číslo jedna představují produkty na vodní bázi – může jít kupříkladu o nějaký lehký krém, gel či hydratační sérum. Ideálně s obsahem kyseliny hyaluronové či šťávy z Aloe vera.
Lehký pleťový hydratační krém Retreatment Botanics obsahuje právě kyselinu hyaluronovou, a to společně s mnoha dalšími aktivními látkami. Pleť intenzivně hydratuje, dodává jí zářivý vzhled a současně reguluje tvorbu mazu. Protože jak jsme již zmínili, dehydratace se často týká i mastné nebo smíšené pleti. Jak kyselinu hyaluronovou, tak Aloe vera pak najdete v Pleťovém anti-age séru Maremma Officinalis. Neobsahuje ani kapku oleje, zvlhčuje pleť a zabraňuje její další dehydrataci.