Krem na ruce a telo2

5 tipů, jak se postarat o svůj imunitní systém, aby byl co nejvíce v kondici

04/11/2022 Off Od admin

Péče o náš imunitní systém je jednou z nejdůležitějších věcí, které pro naše tělo můžeme udělat. Chrání nás před nepřátelskými organismy, proto bychom na něj neměli myslet pouze v chřipkovém období, ale ideálně po celý rok. Pět pilířů zdraví, jako jsou správná výživa, dostatek spánku, pohyb, snížení stresu a zdravé vztahy, mohou výrazně podpořit imunitní systém a celkové zdraví. Jak se tedy o svůj imunitní systém postarat, abychom byli zdraví a plní sil po celý rok?


Nezapomínejte na sebe
Jeden z největších faktorů, který ovlivňuje naše zdraví, je stres. Proto do své každodenní rutiny zahrňte i dostatečný odpočinek. Během dne si najděte chvíli jen na sebe, kdy se budete moct zachumlat pod deku s knížkou nebo si dopřát pořádnou skin care rutinu či teplou vanu – jednoduše si dopřejte takové aktivity, u kterých budete moct vypnout hlavu a relaxovat. Pokud chcete uvolnit svou mysl a uklidnit se, můžete si vyzkoušet i bachovy esence. Tyto esence jsou přírodní rostlinné extrakty, které mají pozitivní vliv na naši psychiku a emoční stav.

Dopřávejte si vitamíny
I když je doba lehkých letních salátů za námi, zdravá strava by nás neměla minout ani v chladnějších měsících. Využít můžete různé varianty teplých salátů s podzimní zeleninou, vývary nebo polévky asijského typu, kam je vhodné přidat např. mrkev nebo mungo klíčky. Do svého jídelníčku můžete také zařadit banány, které jsou plné vitamínů a minerálů a přispívají tak ke zdraví celého organismu. Dalším ideálním jídlem je pečená zelenina, která se skvěle hodí jako příloha i jen tak s trochou oblíbeného sýra. Nezapomeňte také na potraviny bohaté na vitamín C, jako je například ananas, který může pomoci posílit váš imunitní systém.

Pohyb na čerstvém vzduchu je k nezaplacení
Ať už se vydáte na procházku, vyběhnete nebo vyjedete na kole, pohyb je skutečným pomocníkem imunitního systému. Jak je to možné? Z výzkumu z roku 2019 vyplývá, že cvičení dokáže stimulovat buněčnou imunitu zvýšením cirkulace imunitních buněk, což v praxi znamená, že vaše tělo dokáže dříve odhalit případnou infekci v těle a dokáže si s ní efektivněji poradit.

Příroda pomůže
Už naše prababičky věděly, že v přírodě najdeme lék na všechno. V otázce nachlazení nebo posílení imunity můžeme využít např. šípkový sirup, zázvorový čaj s medem nebo propolisové tinktury, které jsou plné vitamínů a flavonoidů. Pokud si vás bolest v krku či kašel už našli, i v tomto případě má příroda odpověď, a to v podobě propolisového spreje s eukalyptem a citronem nebo propolisového sirupu na kašel. Propolis je znám svými imunostimulačními a protizánětlivými vlastnostmi, které vás z této situace brzy dostanou.

Vsaďte na otužování
Léto nás zvalo na koupaliště či k rybníkům, chladné měsíce jsou zase ideální k navštívení sauny. Nejen, že se zbavíte toxinů, ale můžete se vyhnout častému nachlazení nebo nemoci horních dýchacích cest. Díky saunování posilujete i sliznice, což zapříčiní, že nebudete tolik náchylní na prudké změny teplot – a to se na sjezdovce bude hodit, co myslíte?

I když to někdo nerad slyší, pro zachování dobrého stavu imunitního systému je ideální kombinace všech těchto kroků a postupovat co nejvíce v souladu s nimi po celý rok. Díky tomu budete stavět na pevných základech a žádná nemoc si na vás nepřijde.