Slunce jako (ne)přítel aneb opalujte se bezpečně

Slunce jako (ne)přítel aneb opalujte se bezpečně

26/04/2024 Off Od admin

Ani ten nejlepší samoopalovací krém nenahradí sluneční paprsky. Ty nejenže mají celou řadu benefitů pro náš organismus, ale zároveň propůjčují pokožce přitažlivý bronzový odstín. Na co si ale během opalování dávat pozor, abyste si zbytečně neuškodili?

Slunce je pro nás důležité

O rizicích nadměrného opalování toho bylo napsáno už hodně. A spousta lidí tak nabyla dojmu, že by slunce měli považovat za úhlavního nepřítele. O čem se ale naopak mluví méně, je to, že pro nás sluneční paprsky mají mnoho přínosů. Jsou nepostradatelné pro tvorbu vitaminu D i serotoninu – hormonu dobré nálady – a podporují lepší spánek. O slunečním záření už se dnes ale ví i to, že snižuje krevní tlak a zlepšuje kognitivní funkce či stav pokožky při akné nebo lupénce. A jak ukazují moderní výzkumy, dostatečná hladina vitaminu D, který se tvoří právě ze slunečního záření, se podílí na ochraně těla před vznikem nádorů.

Kolik sluníčka potřebujeme

Je to podobné jako se spánkem, příjmem potravy nebo pitným režimem. Slunečnímu záření byste se měli v ideálním případě vystavovat denně. Ale všeho s mírou. Obecně ale platí, že byste na přímém slunci měli bez opalovacího krému strávit 5–15 minut, a to minimálně třikrát týdně. To se týká letních měsíců. Během chladného období tuto dobu můžete samozřejmě prodloužit, protože vám v našich zeměpisných šířkách nehrozí spálení.

A co opalování během těhotenství? Určitě se nemusíte bát chodit na sluníčko, ale čemu byste se měla vyhnout, je cílené chytání bronzu na pláži apod. Pokožka maminek v očekávání je totiž citlivější a snáz se na ní tvoří pigmentové skvrny. Při přehřátí organismu vlivem infračerveného záření se také mohou zhoršovat otoky, zatímco UV záření snižuje hladinu kyseliny listové. A ta je pro miminko, zejména v prvním trimestru, naprosto klíčová.

UV filtry: jsou škodlivé, nebo ne?

Kosmetika s SPF se vzhledem ke své povaze používá na téměř celou pokožku těla. Zatímco minerální UV filtry bez nanočástic jsou prokazatelně neškodné, u chemických UV filtrů může nastat problém. Pronikají totiž skrze pokožku dál do celého organismu, kde se akumulují. Na tuto tematiku zatím nebylo provedeno dostatek studií, abychom mohli dělat jasné závěry. Už nyní ale mnohé z nich ukazují na potenciální negativní účinky chemických UV filtrů. Ty bývají dávány do souvislosti s neurotoxicitou, hormonálními změnami v organismus, či dokonce se vznikem rakoviny. A že se u vás objevila alergická reakce na krém s SPF? Na vině mohou být kromě konzervačních látek či parfemace právě chemické UV filtry.

Na co během opalování dbát

O tom, jak vybrat vhodnou kosmetiku na opalování, který stupeň SPF zvolit a jak krém správně nanášet, se dočtete v tomto starším článku. Pouze aplikovat krém na pokožku ale nestačí. Pokud se chcete opalovat bezpečně, měli byste dbát i na pár pravidel. Vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je záření nejsilnější. A nepřehánějte to ani s dobou, kterou opalováním strávíte – bohatě stačí 4 hodiny denně. Nezapomínejte si také dělat pravidelné přestávky, abyste eliminovali riziko spálení, a doplňujte tekutiny (minimálně 2,5 litru vody denně). Po příchodu domů pak použijte vhodnou péči po opalování. Výborný je třeba superhyratační tělový krém Apinfiore Apisol. Pokožku bohatě vyživuje, hydratuje a zbavuje ji projevů podráždění.

Opalování u moře vs. na horách

Když se balíte na dovolenou k moři, výbava je celkem jasná – plavky, podložka na opalování, brýle a opalovací krém. Ten by měl mít vyšší SPF, ideálně mezi 30 a 50. V prvních dnech a zejména pokud jste světlý fototyp, tj. bez použití krému se rychle spálíte, volte určitě SPF 50. Na obličej je skvělý například pleťový roll-on fluid DomosOlea Toscana. Má příjemně lehkou texturu, takže se rychle vstřebává, je odolný vůči vodě a nelepí.

Opalovací krém byste si s sebou ale měli přibalit i na hory. S každými 300 metry totiž stoupá intenzita UV záření o 4 %, takže jsou tu sluneční paprsky o dost silnější. Chystáte-li se na Šumavu či do Krkonoš, vystačíte si s SPF 30, ale třeba do Alp už je vhodnější přibalit krém s SPF 50. Pokud máte hodně citlivou pleť, zvolte přírodní fluid pro děti SPF 50+ DomusOlea Toscana. Je mimořádně šetrný a pokožku nejen chrání, ale současně i zklidňuje. Je zvláště vhodný i pro novorozené děti a kojence.