Zamerané na retinol

Zaměřeno na: retinol

26/04/2024 Off Od admin

Retinol je jednou z forem vitaminu A, která podporuje obnovu kožních buněk, vyhlazení vrásek nebo sjednocení odstínu pleti. Jak přesně ale funguje? Jak ho správně používat a na co si dát pozor, abyste své pleti neuškodili?

Retinol a jeho účinky

Jednoduše řečeno, retinol je nejúčinnější formou vitaminu A. Možná vás překvapí, že se přirozeně vyskytuje v naší kůži, kde působí jako silný antioxidant a má za úkol obnovovat buňky. S přibývajícím věkem ale jeho množství postupně klesá, a tak hledáme způsoby, jak ho do pleti doplnit – saháme po kosmetice s obsahem syntetického retinolu.

A co všechno retinol dokáže? V první řade je oblíben pro své silné anti-age účinky. Pomáhá redukovat první známky stárnutí a také účinně bojuje proti hyperpigmentaci, takže ho obsahuje nejeden bělící krém na pigmentové skvrny. Nesmíme opomenout ani to, že retinol lehce exfoliuje pleť, navrací jí přirozený jas a podporuje v ní tvorbu elastinu a kolagenu. A ještě navíc je aktivní látkou, co zabírá na akné. Minimalizuje v pleti zánětlivé procesy a pomáhá stahovat rozšířené póry.

Retinol, retinal, retinoid

V čem se tyto pojmy liší? Jako retinoidy se označují veškeré deriváty vitaminu A. Právě retinol je jedním z nich a, jak jsme si řekli již výše, zároveň tím nejúčinnějším. Kromě retinolu patří mezi retinoidy ještě retinolové estery a kyselina retinová. Někdy se pak můžete setkat také s pojmem retinal. Ten konkrétně vzniká z retinolu, který se naváže na retinoidové receptury v pleti a prostoupí do jejích buněk.

Retinoidy podle účinnosti:

  • retinolové estery (retinyl palmitát apod.) – mají ze všech retinodů nejslabší účinky a pleť dráždí pouze minimálně
  • retinol – nejsilnější volně dostupná forma retinoidů u níž už hrozí lehké podráždění pleti
  • kyselina retinová – nejúčinnější ze všech retinoidů, je vázaná na lékařský předpis a současně u ní hrozí vyšší riziko podráždění

Jak retinol používat

Jestliže s retinolem teprve začínáte, dopřejte své pleti trochu času, aby si na něj zvykla. Zpočátku se můžete setkat s podrážděním, pocity mravenčení nebo výskytem drobných šupinek. V takovém případě je ideální sáhnout po produktu, který retinol obsahuje v té nejnižší koncentraci (0,1 %). Zvolené sérum nebo krém používejte 1­–2 × týdně na vyčištěnou pleť. Pokud zjistíte, že ho pleť dobře snáší, můžete frekvenci postupně navyšovat na každý den. Po měsíci pravidelného používání zpravidla přicházejí první viditelné výsledky.

Náš tip: Retinol je vhodné kombinovat s kyselinou hyaluronovou pro hydrataci pleti nebo skvalanem/ceramidy, které posilují ochrannou kožní bariéru.

Produkty s obsahem retinolu

Retinol obsahuje například noční olejové sérum Yage Sleeping Beauty, a sice v kombinaci s planktonem a mnoha rostlinnými výtažky. Pár kapiček stačí aplikovat na vyčištěný obličej, krk a dekolt a krouživými pohyby jemně vyhladit. Trápí-li vás vrásky, známky stresu či celkově unavená pleť v okolí očí, pak vyzkoušejte Yage elixír Magical Phyto Retinol. Obsahuje patentovanou aktivní látku Sytenol® A, která je první přírodní alternativou retinolu.

Intenzivní péče Skin Perfector

Seznamte se s novinkou v našem sortimentu – řadou Skin Perfector od italské značky Domus Olea Toscana. Využívá anti-age účinků čistého retinolu, který kombinuje s dalšími účinnými látkami, které pomáhají zlepšovat stav pleti. Retinol spolu Bakuchiolem, označovaným jako PhytoRetinol, obsahuje Intenzivní zdokonalující péče, která si poradí jak s vráskami, tak zarudnutím a krásně vyhladí pleť. Ve Zdokonalující kúře zase najdete spojení čistého retinolu a niacinamidu. Má nejen anti-age a zklidňují účinky, ale také redukuje tmavé skvrny.

Zdokonalující multipeptidový krém s obsahem čistého Bakuchiolu je pak vhodný při výskytu nejrůznějších nedokonalostí. Pomáhá pleť vyhlazovat, celkově sjednocovat a dodává jí rozjasněný vzhled. Bakuchiol Serum-Gel s vitaminem C a Arbutinem zase potěší hlavně ty, kdo bojují se skvrnami či kožní dichromií, které účinně vyrovnává. A že vás trápí spíše seborea, krupička nebo viditelné póry? V tomto případě sáhněte po Bakuchiol Serum-Gelu s Niacinamidem a zinkem. Má čisticí a zjemňující účinky, reguluje tvorbu mazu a navrací pleti zdravý, jednotný vzhled. A úplně nakonec tu máme Serum-gel Bakuchiol s kyselinou hyaluronovou. Pleť regeneruje, obnovuje i hloubkově hydratuje a zanechává ji sjednocenou a rozjasněnou.

Na co si dát pozor

Při používání produktů, v nichž je obsažen retinol, je na místě jistá opatrnost. Vzhledem k tomu, že zvyšuje fotosenzitivitu, není vhodné ho na pleť aplikovat během dne, ale až večer. Také pamatujte, že má již sám o sobě exfoliační účinky. Odložte proto na nějakou dobu svůj oblíbený AHA cleanser či produkty s obsahem vitaminu C. A kdy byste se měli retinolu vyhnout obloukem? Jednak na pleť nepatří cca 72 hodin před depilací na obličeji nebo chemickým peelingem a jednak by ho v žádném případě neměly používat těhotné ženy.