Pletova hydratacni mlha 1

Typy pleti – jaký je ten váš?

14/08/2022 Off Od admin

O svou pleť byste se měli pravidelně starat. Odměnou vám bude svěží a mladistvý vzhled. Správná péče vám pomůže zbavit se akné, vyřešit problémy s citlivou pleti a úspěšně bojovat proti vráskám. Kromě klasických kosmetických produktů můžete svou pleť také obohatit o přírodní ingredience, jako je například kaméliový olej, který má vynikající hydratační a protizánětlivé účinky. Poradíme vám, jak zjistit svůj typ pleti a dopřát jí zaslouženou péči.

Druhy pleti

V základním rozdělení je možné mluvit o 4 základních typech pleti. Mezi ně patří normální, suchá, mastná a smíšená pleť. Tyto typy se nadále mohou dělit na stárnoucí, problematickou, citlivou nebo atopickou pleť. Pro každý typ pleti je vhodná jiná péče. Například pro suchou pleť je důležité zajistit dostatečnou hydrataci, kterou můžete doplnit například obohacením kosmetických přípravků o mandlový olej. Tento olej je pro své hydratační vlastnosti vhodný i pro citlivou a problematickou pleť. Na druhou stranu pro mastnou pleť může být vhodnější arganový olej.

Jak určit typ pleti 

Existuje několik způsobů, jak určit svůj typ pleti. Skvělým pomocníkem je analýza pleti, kterou vám provede dermatolog nebo kosmetička. Využijte také možnost kosmetického poradenství. Typ své pleti můžete zjistit i sami, z pohodlí domova. Domluvte se s kamarádkami na společné „beauty“ odpoledne, připravte nějaké dobroty a pusťte se do toho.

1. krok

Nejlepší doba, kdy si udělat tento malý test je ráno po probuzení. Nejdříve si omyjte obličej čistou vodou. Nepoužívejte žádné mýdlo, tonikum ani jiný kosmetický přípravek. Osušte pleť jemným ručníkem, ovšem bez mnutí, jen jemným přiložením. A teď už zbývá si jen dvacet minutek počkat na výsledek, třeba u šálku ranní kávičky.

2. krok

Dalším krokem je analýza pleti. Ideálně se uvelebte na nejslunnějším místečku ve vaší domácnosti, nebo rovnou na balkón nebo terasu, a pozorně obličej prozkoumejte na denním světle. Využít můžete i papírový kapesníček, rozdělený na čtyři díly. Ten přiložíte na T-zónu, která se skládá z čela, nosu, brady a tváří. Pokud je kapesníček z těchto míst mastný, vaše pleť je smíšená. Mastnou pleť poznáte jednoduše, mastné skvrny by se objevily použitím na jakékoliv části tváře, nejen na T-zóně. V případě, že na kapesníčku nejsou žádné mastné skvrny, vaše pleť je suchá. Slabé otisky značí normální pleť. 

3. krok

Analyzovat svou pleť můžete i bez použití papírového kapesníčku. Podívejte se zblízka do zrcadla a zaměřte se na čelo, bradu a nos. Pokud je pokožka v těchto místech mírně lesklá, jedná se o smíšenou pleť. V případě, že je lesklá celá vaše tvář, typ vaší pleti je mastný. Normální typ pleti nemá žádné výrazné změny. Suchou pleť nejčastěji poznáte podle toho, že cítíte svědění nebo pnutí.

Typ pleti a péče

  • Normální pleť

Normální pleť poznáte podle její pružnosti i hladké a jemně růžové kůže. Tento typ vypadá na první pohled čistě, svěže a póry jsou bez tmavých teček. Pokožka je optimálně vyvážená, postupem času může docházet k dehydrataci. Obecně je to ale pleť, po které touží většina z nás a je tak trošku výhrou v loterii. 

Jak pečovat o normální pleť

Ideálními kosmetickými pomocníky jsou krémy, ať už se jedná o denní a noční krém nebo krémy určené pro normální pleť. Vyzkoušet můžete také přípravky k péči o oční okolí. Nezapomínejte na každodenní odlíčení a jednou za čas si dopřejte pleťovou masku, případně pleťový peeling.

  • Suchá pleť

Suchou pleť poznáte na první pohled podle velmi suché až vysušené pokožky bez barvy, lesku a svěžesti. Suchost můžete cítit také na dotek, a to drsnější kůží. Suchá kůže vás může svědit a často máte pocit nepříjemného pnutí. V některých případech se objeví i suché šupinky, případně zarudnutí kůže. Tato pleť je velmi citlivá na střídání teplot. Má sklony k tvorbě vrásek. U tohoto typu už je potřeba ji rozpoznat, správně určitě a chovat se k ní podle jejích konkrétních potřeb.

Jak pečovat o suchou pleť

Tento typ potřebuje množství hydratace. Vyberte si kosmetické produkty na citlivou a suchou pokožku. Vhodné jsou pro vás pleťové oleje a ochranné přípravky proti slunci. Pokud byste se o suchou pleť nestarali, může to vést až ke vzniku atopie. Hydratační kosmetiku doplňte dodržováním pitného režimu.

  • Smíšená pleť

Smíšenou pleť poznáte podle lesku v T-zóně, tedy na čele, nose a bradě. V těchto místech si můžete všimnout mírné mastnoty a častější tvorby akné. Tváře bývají spíše suché. Tento typ pleti v sobě kombinuje suchou a mastnou pleť, i proto je péče o smíšenou pokožku náročnější.

Jak pečovat o smíšenou pleť

Mastné zóny je nutné pravidelně čistit. Suché zóny na tvářích byste měli naopak hydratovat. Vyberte si kosmetiku pro smíšenou pleť, ať už se jedná o čistící tonika, pleťové krémy nebo pleťové vody a mlhy

  • Mastná pleť 

Mastná pleť je velmi lesklá a často se jí říká také problematická. Kvůli nadbytku kožního mazu se také často tvoří akné. To se tvoří nejvíc na tvářích, na čele a nose. Póry jsou často rozšířené, viditelné jsou i černé tečky. Kromě obličeje se může akné objevit i na rukou, na zádech nebo na hrudníku. Tento typ pleti si zaslouží větší péči než ostatní typy.Nositelé této pleti mají s péčí o poznání více starostí. Ale s těmi správnými informacemi a produkty budete mít všechno pod kontrolou a není potřeba mít obavy.

Jak pečovat o mastnou pleť

Důležité je pravidelné a hloubkové čištění. Vyberte si kosmetické produkty pro mastnou a problematickou pokožku. Při čištění mastné pleti využijte micelární mléka, čistící pěny, emulze na obličej nebo vyzkoušejte čistící pleťové gely. Pravidelně si dopřejte také péči pomocí pleťových peelingů. 

Zjišťování, jaký typ pleti máte, se vám může trošku zdát jako detektivní práce, ale výsledek rozhodně stojí za to. Když budete znát „silné a slabé stránky“ vaší pokožky, svoji péčí můžete dodat, co jí chybí a potlačit případné nedostatky. Rozmazlujte se a vybírejte si vždy kvalitní přírodní kosmetiku a dopřejte si to nejlepší.