Vite jak spravne dbat o sve vlasy

Víte, jak správně dbát o své vlasy?

03/04/2023 Off Od admin

Staráte se správně o své vlasy? Sice se často říká, že šaty dělají člověka, ale ve skutečnosti jsou vlasy jednou z nejvíc viditelných a výrazných částí našeho těla. Jedním ze způsobů, jak vyjádřit svůj osobní styl může být barva na vlasy. Kromě kvalitního šamponu a kondicionéru pak můžete používat i tónovací šampon, který pomůže udržet barvu vašich vlasů a zároveň zlepšit jejich vzhled. Správná péče o vlasy je tedy klíčová, věřte, že krásné a zdravé vlasy se dokážou postarat o to, že budete vždy působit upraveně.

Vlasy a co jste o nich nevěděli

Vlasy rostou z vlasových folikulů, které obsahují nejen buňky, produkující vlasy, ale také keratin a protein. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že vlasy rostou a čím jsou vlastně vyživeny? Vlasové folikuly jsou napojeny na cévy, které dodávají živiny a kyslík, a právě to vlasům umožňuje růst.

Správná péče

I proto je správná vlasová péče důležitá, a to nejen pro ženy, ale i pro muže. Na trhu najdete mnoho pánských šamponů, které jsou speciálně vytvořeny pro mužské vlasy a pokožku. Vaše vlasy toho dokážou o vás říct mnohem víc, než si myslíte. Rozhodně to nejsou jen informace o tom, jaký používáte šampon nebo kondicionér, zda vás trápí mastné, suché nebo lámavé vlasy. Stav vlasů mluví také o tom, zda máte dostatečný pitný režim, zda vám nechybí vitamíny a minerály ve stravě nebo jestli se vystavujete množství stresových situací. A pokud máte melírované vlasy, je péče o ně ještě důležitější. Melírování totiž může vlasy vysušovat a poškozovat. Správná péče o melírované vlasy zajistí, že budou vypadat zdravě a hezky, a vy se budete cítit sebevědomě.

Náš tip – Vyzkoušejte kondicionér na vlasy 3v1. Budete překvapeni nejen přírodním složením, ale také hydratačními a vyživujícími účinky. Kondicionér se hodí pro normální až suché vlasy.

Barvy a textury vlasů

Každý z nás má jiný typ vlasů, a to i v případě, že máte stejně jako kamarádka, sestra nebo kolegyně na první pohled stejnou barvu vlasů. Ve skutečnosti se všichni lišíme konkrétní barvou, texturou, ale i hustotou. Barva vlasů je určena množstvím pigmentu zvaného melanin.

 • Lidé s tmavší pletí mají obvykle více melaninu a jejich vlasy jsou tmavší.
 • Na druhé straně lidé s jasnou pletí mají obvykle méně melaninu a jejich vlasy jsou světlejší.

Textura vlasů může být kudrnatá, vlnitá nebo rovná a hustota vlasů se může lišit od velmi tenkých po velmi husté vlasy. Na základě těchto informací byste si měli vybrat správnou vlasovou kosmetiku.

Jak o vlasy pečovat

Umíte si odpovědět na otázku, jak o své vlasy správně pečovat? Určitě sem patří pravidelné mytí vlasů, a to s použitím nejen šamponu, ale také kondicionéru. Vždy se zajímejte o to, aby byl šampon s kondicionérem vybrán tak, aby vyhovoval konkrétnímu typu vašich vlasů. Velmi důležitá je také ochrana vlasů, a to nejen před slunečním zářením, ale také před teplem z fénu, kulmy i žehličky na vlasy.

Problémy s vlasy

Pokud nemáte dostatek vitamínů, minerálů, ale také proteinu ve stravě, velmi rychle se to odrazí na stavu vašich vlasů. Objevit se mohou problémy s vypadáváním vlasů, jejich poškození a lámání. Obvyklým jevem jsou také lupy, případně suchá a podrážděná pokožka hlavy.

Náš tip – Sáhněte po hydratačním a ochranném šamponu, který je určen pro dospělé, ale i pro děti. Odměnou vám budou chráněné, lesklé a hebké vlasy. Tento šampon se hodí pro citlivou pokožku a křehké, jemné vlasy.

Co můžete způsobit problémy s vlasy

 • Špatná životospráva
 • Přemíra stresu
 • Hormonální nerovnováha
 • Dlouhodobý stres
 • Nevhodná kosmetika
 • Nadměrné používání stylingových nástrojů
 • Absence ochrany vlasů

Jak vybrat správný šampon

Právě výběr správného šamponu je klíčový nejen pro zdraví, ale také pro vzhled vlasů. Při samotném výběru dbejte vždy na složení a dejte přednost přírodní kosmetice. Nezapomeňte ani na další faktory:

 • Typ vlasů

Každý typ vlasů potřebuje specifickou péči. Pokud vás trápí mastné vlasy, sáhněte po šamponu, který pomáhá odstranit nadměrný tuk. Naopak pro suché vlasy se hodí šampony pro hydrataci.

 • Zdraví vlasů

Rozdílné šampony použijete i u poškozených, lámavých nebo roztřepených vlasů. Pokud chcete, aby vaše vlasy byly znovu svěží, lesklé a hlavně silné, vyberte si šampon s obsahem keratinu nebo aminokyselin. Toto složení má za úkol obnovit strukturu vlasů a výrazně je posílit.

K pravidelné péči o vlasy by rozhodně měly patřit i tyto kroky:

 • Pravidelné mytí
 • Použití kondicionéru
 • Použití tepelné ochrany
 • Zdravý životní styl
 • Pravidelné zastřihávání konečků
 • Ochrana proti slunci
 • Vyhýbání se stresu

Jednou za čas si dopřejte také masku na vlasy, která jim vrátí krásný a přirozený vzhled. Udělejte si čas sama na sebe a dopřejte si zaslouženou péči.

Náš tip – Vyzkoušejte například Masku na vlasy 3v1, která se hodí pro normální až suchou pokožku hlavy a suché lámavé poškozené vlasy.